historie šachu štěpán zábava školní sbor volejbal

Kondiční tréninky šachistů

Kondiční tréninky pro šachisty (bez rozdílu věku) budou ve druhém pololetí probíhat ve dnech:

pondělí, čtvrtek a pátek

Začátek je v 7:15, konec v 7:45.

Tento týden se cvičí již jen ve čtvrtek 22. 2.

Příští týden se z důvodu účasti trenéra na lyžařském výcviku kondiční tréninky nekonají.

21. února 2024

Šachy Štěpán

V roce 2012 vznikl při ZŠ u sv. Štěpána spolek Štěpán z. s. Jeho základním účelem je provozování sportovních aktivit, vytváření podmínek pro tréninky, soutěže a soustředění. Od roku 2014 jsou pod hlavičkou zapsaného spolku organizovány šachové tréninky a v roce 2016 vznikl jako součást spolku šachový oddíl Šachy Štěpán, který je registrován v rámci Šachového svazu České republiky.

V letošním roce již navštěvuje šachové tréninky více než 80 dětí. Většinou se jedná o žáky naší školy. Aktivních registrovaných šachistů je k dnešnímu dni 45, z tohoto počtu je 44 dětí ve věku 7-17 let. Pro tyto děti zajišťuje oddíl kvalitní tréninky formou pravidelných tréninkových jednotek minimálně 2x týdně. Skupina nejpokročilejších šachistů trénuje 3x týdně v celkovém rozsahu 6 hodin týdně. Pro děti jsou organizována také podzimní, jarní a letní vícedenní soustředění. Na těchto soustředěních je kladen důraz nejen na šachovou, ale také na fyzickou přípravu hráčů. Soustředění probíhají mimo Prahu v přírodě. Pro šachisty je k dispozici také kondiční trénink, který se koná 3x týdně od 7:15 do 7:45 ráno před vyučováním.

Díky soustavné tréninkové aktivitě, která nebyla přerušena ani v době covidových uzávěr (děti trénovaly šachy online), dosáhl šachový oddíl již v prvních šesti letech své existence několika individuálních úspěchů, stejně jako úspěchů družstev složených z členů oddílu.

Zatím největším individuálním úspěchem je stříbrná medaile Karolíny Markové na MČR mládeže ve vážném šachu v roce 2022 a její následná reprezentace ČR na Mistrovství Evropy v tureckém městě Antalya. V roce 2019 získal Jan Souček na Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu také stříbrnou medaili. Na MČR mládeže 2023 se probojovali čtyři naši hráči. Nejlepším umístěním bylo 9. místo Luboše Rendla.

Družstvo Šachy Štěpán vyhrálo v loňském roce 1. ligu a postoupilo do Extraligy mládeže. V Přeboru Prahy mladších žáků skončilo v loňském roce naše družstvo na 3. místě.

Čtyřčlenná školní družstva složená výhradně ze členů oddílu vybojovala již na MČR tři medaile. V roce 2019 v kategorii II. stupně ZŠ a odpovídajících tříd víceletých gymnázií získal náš školní tým bronzovou medaili a v roce 2022 získalo prvostupňové družstvo medaili stříbrnou. Letos stejné družstvo své stříbrné medaile obhájilo. Naše týmy vyhrávají v této soutěži Přebory Prahy a jsou tak pravidelnými účastníky MČR. V letech 2018 a 2019 reprezentovalo družstvo složené z členů oddílu Českou republiku na Mezinárodním turnaji družstev v Soči.

Začátek sezóny 2023/24 naše hráče, zdá se, zastihl v dobré formě. Extraligové družstvo vyhrálo na úvod první tři zápasy a podlehlo nejtěsnějším možným rozdílem až v tom čtvrtém. Od 21. 10. začíná Mistrovství Čech. Jedná se o turnaj, ze kterého vede cesta na Mistrovství České republiky (bude se hrát v březnu v Jeseníkách). O postup do celorepublikového finále se budou snažit Elias, Jáchym, Mykola, Luboš, Kuba, Ríša a Andrej. V září se hrálo Mistrovství ČR v rapid šachu, na které se probojovali Jáchym s Andrejem. Jáchym skončil ve své kategorii 20. a Andrej 31. Kapitán Extraligového družstva Štěpán se v září zúčastnil Mistrovství světa juniorů v Mexiku, kde skončil na 20. místě. V letošní sezóně bude nastupovat v české Extralize dospělých za oddíl Hošťálková a ve slovenské za Osuské. V obou týmech je zapsán na 4. šachovnici.

19. října 2023