Vzdělání, sebevědomí, slušnost

Základní škola u svatého Štěpána
Zřizovatel školy - Městská část Praha 2
historie volejbal zábava školní sbor šachu štěpán
ŠKOLA ŠKOLNÍ DRUŽINA ŠKOLNÍ KLUB ŠKOLNÍ JÍDELNA SPOLEK ŠTĚPÁN - KROUŽKY ŠACHY ŠTĚPÁN
 

Rozvrh hodin

Rozvrh hodin [.pdf]

Třída - 4.

Školní rok: 2023/2024
Třídní: Kryllová Kateřina

Katerina.Kryllova@zs-stepanska.cz

Konzultační hodiny:
Čt 7:15 - 7:50, St 13:30-15:00

 

Lyžařský výcvik a výstava o lyžování 🎿

Na týden 22.-26. ledna jsme se rozdělili. Několik dětí odjelo na lyžařský výcvik do Rokytnice nad Jizerou a několik nás zůstalo v Praze.

Abychom nezaháleli, i my v Praze jsme se vydali sportovat. Společně se třeťáky jsme šli během středečního dopoledne bruslit do Havlíčkových sadů. 

Ve čtvrtek jsme navštívili výstavu o lyžování v Národním muzeu. Z informací získaných na výstavě připravili čtvrťáci pro své spolužáky kvíz, kterým přivítali lyžaře zpátky ve škole. 

29. ledna 2024

Řemeslné dílny ve Skautském intitutu III.

Ve středu 18.12. jsem se čtvrťáky naposledy navštívili Skautský intitut. 

Tentokrát jsme se protočili v dílnách:

1. výrobu sklenic

2. vázání sešitu

3. šití látkové kapsičky

Každý vzal do ruku jehlu, hned dvakrát! Poprvé při sešívání pytlíčku a po druhé při sešívání vlastního sešítku. Vrcholem byla práce s hořákem a bruskou, kdy si každý nařízl skleněnou lahev, pomocí hořáku oddělil části lahve od sebe a nakonec lahev zbrousil tak, aby se z ní dalo pít (nebo použít jako váza).

Čtvrťáci během všech tří návštěv ukázali svou velikou zručnost a ukázkovou spolupráci!

18. ledna 2024

Bruslení ⛸️

10. ledna 2024

Svět práce a průsvitné obrázky 🖼️

¨

8. ledna 2024

Tři králové 👑

5. ledna nás ve třídě navštívili Tři králové. Šesťáci se letos opravdu překonali!

Na představení jsme navázali skupinovou prací - práce s textem, ověřování informací, vymýšlení vlastního příběhu.

5. ledna 2024

Dílna čtení u prvňáčků 📖

4. ledna jsme odstartovali sérii společných dílen čtení s prvňáčky.

V dílnách budeme pracovat s knížkou Strakáč a Tioni. 

Nosnou myšlenkou první dílny čtení byla JINAKOST. Co všechno jinakost je, jakou s ní máme zkušenosti. 

Příště prozkoumáme, jak se dá s takovou jinakostí naložit.

 

4. ledna 2024

Vystoupení v kostele ⛪

Dne 20. prosince čtvrťákovská kapela vystoupila v kostele sv. Štěpána. Však jste sami slyšeli, jak moc se jim vystoupení povedlo 🤩

20. prosince 2023

Přestávkovo-tabulová výměna ☺️

15. prosince 2023

Řemeslné dílny ve Skautském intitutu II.

Ve středu 13.12. čtvrťáci zvládli druhou ze 3 návštěv Skautského intitutu, kde se stejně jako minule protočili na třech stanovištích.

Tentokrát si vyzkoušeli:

1. výrobu dřevěných ozdob

2. glazování vyrobených keramických květináčů z minulých dílen

3. fotogram

Každý řezal na řezačce, ušpinil si ruce glazurou a vyvolal v temné komoře vlastní fotku.Vše pod odborným dohledem instruktorů Skautského institutu v Rybárně. 

13. prosince 2023

Výstava folkloru a designu v Holešovické tržnici

Během Váno jsme se se čtvrťáky vydali do Holešovické tržnice na výstavu folkloru a designu. 

Na výstavě byla k vidění přehlídka tradičních českých řemesel. Dozvěděli jsme se, co se za řemeslným výrobkem skrývá, řekli jsme si něco o jeho původu, přípravě materiálu, procesu výroby i péči o něj. Bavili jsme se také o férové ceně za řemeslné výrobky a přirozené potřebě si takových výrobků vážit. 

K vidění byl modrotisk, skleněné foukané ozdoby, pletené výrobky. Nakonec si každý vyrobil vlastní ozdobu z foukaných skleněných perel.

4. prosince 2023

Řemeslné dílny ve Skautském intitutu

Tuto středu čtvrťáci absolvovali první ze 3 návštěv Skautského intitutu, kde se vždy protočí na třech stanovištích a vyzkouší si různé činnosti.

Tentokrát se protočili u:

1. šití záložky

2. vyrábění keramického květináče

3. sestavení ptačí budky

Každý vzal do ruky jehlu a nit, upatlal se od hlíny, smirkoval a zatloukal hřebík. Někdo dokonce vrtal díru vrtačkou. Vše pod odborným dohledem instruktorů Skautského institutu v Rybárně. 

P.S. Ptačí budky už nám díky panu školníkovi visí na zahradě!

18. října 2023

Autorské čtení knihy STRAŠIDELNICKÁ

V rámci festivalu "Děti čtete?" jsme se setkali s autorkou Luciou Magašvári, která si s námi povídala o své knize Strašidelnická. 

Autorka s námi nejprve zajímavosti o pražském metru, kterých se během své přípravy na knihy sama dozvěděla. Naučili jsme se něco o strojích, které metro obsluhují, když všichni spíme. Věděli jste třeba, že metrem projíždí obří vysavač a obří myčka? Sušička ne. A věděli jste, že první stanicí metra, která byla v Praze vybudovaná, žádné metro nikdy neprojelo? My už ano!

Poté jsme slyšeli několik ukázek z knihy.

9. října 2023

Tavná pistole...

...i tu jsme zvládli! Girlandy z přírodnin byly výzva. Navázat provázek na klacík podle instrukcí, zavázat spoustu uzlů, přinést všechny pomůcky, zacházet s tavnou pistolí a nepopálit se. Zvládli všechno a výsledky stojí za to ☺️

2. října 2023

Svatováclavská matematika 👑

Při příležitosti státního svátku čtvrťáci ve středu počítali slovní úlohy týkající se sv. Václava. Zjišťovali, kolik měl sv. Václav sourozenců, před kolika lety vlastně žil, jak starý byl, když umřel... Vlastně se toho skrz počítání dozvěděli spoustu o jeho životě. Radost z vyřešených úloh byla v některých případech tak veliká, že se skákalo radostí. Dokonce se počítalo i o přestávkách! Každá matematika takhle nevypadá, ale když se to povede, je to radost ☺️

27. září 2023

Třídní knihovnička 📖

Naše třídní knihovnička dostala spolu s novými přírůstky také nové místo.

Moc děkuji Vám všem, kdo knížky po dětech posíláte!

P.S. Na fotkách můžete vidět i náš nový koberec, na který se konečně všichni vyjdeme. A dokonce i pohodlně ☺️

25. září 2023

Matematika venku, dokud to ještě jde 🌳

Využíváme dozvuky léta! Na matematiku venku jsme vzali procvičování počítání se závorkami. Počítalo se, běhalo se, spolupracovalo se... A od kontroly se ozývala vítězná "Jo!" 🤩

21. září 2023

BACK TO SCHOOL 🏫

První den školy je za námi!

Na konci minulého školního roku ode mě děti dostaly záložky s prázdninovou výzvou. Někteří přinesli záložky do školy proškrtané a to se jim hodilo. V první aktivitě letošního roku jsme zjišťovali, kdo co o prázdninách zažil (a komu so povedlo splnit jakou výzvu).

4. září 2023

Velikonoční dílny

Dnes u nás ve třídě proběhlo velikonoční tvoření. Děti si vyzkoušely malování kraslic, barvení vajec, pletení pomlázky a výrobu vajíčkové pomazánky. Něco málo se dozvěděly o velikonočních tradicích a ochutnaly beránka a mazanec. 

Ještě jednou moc děkuji všem, kdo nám přišel do třídy pomoct! 

Veselé Velikonoce :) 

5. dubna 2023

Beseda v knihovně

Dnešní program v knihovně byl zaměřen na téma ilustrace. Třeťáci se seznámili s předními českými ilustrátory.

4. dubna 2023

Na skok na výstavě v CAMPu

Dnes jsme byli na vycházce v rámci prvouky. Cílem vycházky bylo zkoumání pamětních desek a soch v blízkém okolí školy. Přemýšleli jsme nad tím, proč desky na svých místech jsou, kdo je nechal zhotovit a co nám připomínají. Ve zkratce, co nás učí o historii místa, kde žijeme.

Na vycházce nás zastihl déšť, a tak jsme se šli schovat na výstavu o bydlení, která je právě teď v Centru Architektury a Městského Plánování. 

Gauč z fotky je největší gauč v Praze, který má zároveň rozlohu nejmenšího bytu v Praze. Jen pro zajímavost :)

31. března 2023

Jaro!

Blížící se jaro lákáme i k nám do třídy. Dnes jsme dali klíčit semínka, o která se teď budeme každý den poctivě starat. Tak uvidíme, komu co nakonec vyklíčí :)

29. března 2023

Lyžařský kurz

Týden po jarních prázdninách jsme se vydali na lyžařský kurz. Navzdory nepříznivým předpovědím počasí se nám povedlo každý den lyžovat a využít tak zbytky sněhu na kopcích do poslední chvíle! Opravdu, v neděli po našem odjezdu se sjezdovky pro letošní rok definitivně zavřeli :)

25. března 2023

Výroba masopustních masek 🎭

Dnes jsme se se třeťáky pustili do neovyklé činnosti. Pomocí sádrových obvazů si vytvářeli masky, které budeme na konci týdne malovat tak, aby vznikly tradiční masopustní masky. 

Pro mnohé byla tato aktivita velkou lekcí překonávání sebe samotných. Trénovali důvěru ve své spolužáky, kteří jim sádru dávali na obličej. Trénovali velký nekomfort, kdy sádra tvrdla na obličeji. Pro některé byla velká zkouška už namazání vazelíny na obličej, aby se jim sádra nepřilepila na obočí 😊 Zkrátka se pasovali s velkým neznámým a zvládli to bravurně. 

Po masopustním úterý, kdy projdeme v průvodu ostatní třídy si děti vezmou masky domů a budou se Vám tak moci svým výtvorem pochlubit!

Více fotek najdete zde: https://www.zsstepanska.cz/galerie/

15. února 2023

Beseda v knihovně

Dnes jsme se třeťáky navštívili pobočku Městské knihovny Prahy v ulici ve Školské. Beseda sloužila jako úvod do tématu poezie, které souvisí s chystanou recitační soutěží, která se u nás ve škole uskuteční 2.března.

14. února 2023

Co dělat, když jsme ve stresu?

Aktuálním tématem v prvouce je stres. Jak na nás působí, kde na těle ho cítíme, jaký je rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým stresem. Dnes si třeťáci vyzkoušeli vybrané mindfulness techniky, které můžou ve stresových situacích pomoci.

13. února 2023

Poznáte mě?

Dnes jsme v češtině pracovali s popisy, které měli třeťáci za domácí úkol. Děti se podle popisů snažily uhodnout, který z jejich spolužáků je autorem daného popisu. A až na pár výjimek se skutečně trefily!

10. února 2023

Co všechno může představovat nákupní taška?

Na výtvarné výchově měli třeťáci za úkol zapojit svojí fantazii. Nejprve natrhali papírové nákupní tašky a z útržků vytvářeli obrazy. 

25. ledna 2023

Vánoční vystoupení žáků v kostele sv. Štěpána

16. prosince 2022

Po stopách pastýřů

V kostele Panny Marie Vítězné jsme se zúčastnili programu Po stopách pastýřů. Před kostelem jsme viděli živý betlém. U vchodu do kostela jsme probudili písničkou pastýře, který nás provedl kostelem a pověděl dětem příběh o narození Ježíše. Do vlastních rukou dostali dary, které dostal malý Ježíšek od králů. Osahali si zlato, dozvěděli se, co je kadidlo a očichali, jak voní myrha. Program končil tím, že děti zapisovaly dobré skutky, kterémi mohou udělat radost. Tak schválně, jestli ty skutky opravdu uskuteční! Pokud ano, můžete se těšit na uklizené nádobí z myček, pověšené prádlo, uklizené pokoje, připravené snídaně a mnoho dalšího :)

9. prosince 2022

Mikuláš

Dnes nás ve třídě navštívil Mikuláš. 

Posléze si třeťáci prošli stezkou, kde se o svatém Mikuláši dozvěděli nové informace. Ty si ověřili v kvízu.

5. prosince 2022

Seznámení s knihovnou

Dnes jsme se třeťáky navštívili pobočku Městské knihovny v ulici Školská. Paní knihovnice pro nás měla připravený program "seznámení s knihovnou". Třeťáci se dozvěděli, jak funguje půjčování knížek, kde všude jsou pobočky M2stské knihovny a jak vyhledávaz knížky podle různých žánrů. 

Děti dostali přihlášky do knihovny. Kdo jí vyplní a odevzdá na jedné z poboček Městské knihovny (https://www.mlp.cz/cz/pobocky/), získá průkazku a bude si moci knížky z knihovny půjčovat.

 

30. listopadu 2022

Beseda s Policií ČR

Dnes jsme měli ve třídě besedu od Police ČR. Preventivní program byl zaměřen na bezpečnost na silnici, konkrétně na vybavení jízdního kola, pravidla silničního provozu a dopravní značky.

Třeťáci dostali pochvalu za to, kolik informací už o bezpečnosti na silnici vědí.

28. listopadu 2022

Co jsme stihli (21.-25.11.)

Co probíráme?


ČJ - vyjmenovaná slova po L a Z, slohové útvary - identifikace (popis, reklama, vyprávění)

učebnice - 41/9
pracovní sešit - 25/13, 25/14 (na známky), 27/5, 28/9, 29/10, 29/11 (na známky)
písanka - 15, 16
vyjmenovaná slova - 21
sloh - materiály mimo učebnici

M - rýsování v prostředí mřížové sítě
pracovní sešit - 26/1,2
rýsování - materiály mimo učebnici

PRV - měření délky, jednotky délky
pracovní sešit - 10, 11/3
měření - materiály mimo učebnici

AJ - food (slovní zásoba), I like... I don´t like...
učebnice - 14,15
pracovní sešit - 13

 

Co se událo ve tříde?

Oslavili jsme narozeniny hned 3 dětí. 

 

Co nás čeká?

Další oslavy, výlet do knihovny (ve středu 30.11.).

25. listopadu 2022

Týden u třeťáků (14.-16.11.)

Co probíráme?

ČJ vyjmenovaná slova po L

vyjmenovaná slova: 19,20

písanka: 13,14

Učení se řady vyjmenovaných slov po L zpaměti, procvičování psaní i/y a odůvodňování (př. "slovo MLYNÁŘ je příbuzné slovo od vyjmenovaného slova MLÝN, proto píšeme y)

DOMÁCÍ ÚKOL - procvičovat řadu vyjmenovaných slov po Z a L + jejich procvičování na gramar.in

MAT - násobilka (1-5), počítání příkladů, ve kterých má násobení přednost před sčítáním 

učebnice: 34

pracovní sešit: 24/1, 24/3, 25/7, 25/8

Co se událo ve třídě?

Dnes (16.11.) jsme ve třídě navázali na preventivní program kruhem sdílení pod vedením školní psycholožky Veroniky Francové. Ústřední otázka zněla: "Jak se tady ve třídě cítíš?" a mezi nejčastěji zmiňovanými tématy se objevila:

1. únava (hodně se opakovalo, že děti vstávají v 6 a během první hodiny jsou pořád ospalé) - řešení: vznik "unavený kroužek", kde můžou třeťáci nabrat trochu sil.

2. odstrčení z party (když zrovna chybí kamarád, nemají se ke komu přidat) - řešení: Děti byly vyzvané se přihlásit, pokud by si rády někdy chtěly popovídat nebo si zahrát se spolužákem, který zažívá pocit odstrčení. V kruhu se zvedalo velké množství rukou a došli jsme tak společně k závěru, že je úplně v pohodě se zkoušet připojit i jiným dětem, než ke svému nejlepšímu kamarádovi. 

Na závěr jen připomínám, že v pátek (18.11.) je ředitelské volno :)

16. listopadu 2022

Týden u třeťáků (7.-11.11.)

Co probíráme?

ČJ vyjmenovaná slova po Z, antonyma a synonyma

učebnice: 34,35, 36

pracovní sešit: 22, 23

vyjmenovaná slova: 60, 61

písanka: 11, 12

Psaní příběhů obsahující vyjmenovaná slova po Z a následná práce s nimi.

MAT - násobilka (1-4), písemné odčítání

učebnice: 25, 26, 28, 29

pracovní sešit: 20/19; 21/20,22; 22/4,5; 23/6

AJ - the outdoors

"Předtestové" procvičování slovní zásoby, množného čísla (-s) a vazby There´s a.../There are...

PRV - měření (historické a současné jednotky délky, hmotnosti a objemu)

učebnice: 18,19

Měření předmětů ve třídě (lavice, třída na délku, koberec...) pomocí historických jednotek (pídě, stopy, lokty).

Co se událo ve třídě?

Preventivní program změřený na vztahy

Ve čtvrtek 10.11. u nás ve třídě proběhl dvouhodinový preventivní program zaměřený na vztahy ve třídě. Ústředním tématem byly rozdíly mezi konflikty v klučičích a holčičích kolektivech. Nahlas se pojmenovaly problémy vystrkování jedinců z party a pomlouvání. Na vztazích ve třídě budeme dál pracovat. 

 

 

14. listopadu 2022

Za příběhem chleba do pekárny Zrno Zrnko 🥖

Dnešní exkurzí do pekárny Zrno Zrnko jsme ukončili téma Příbeh chleba, které nás poslední dny provázelo v prvouce. 

Třeťáci měli možnost podívat se na základní suroviny, ze kterých v pekárně chléb pečou, pořádně očuchat hned 2 druhy kvásku, podívat se pekařům pod ruce při motání slaných šneků, zadělávání muffinů a samotné přípravě chleba. Podívali se, kde a při jaké teplotě chleba kyne a nahlédli i do pecí.

Nejoblíbenější část exkurze byla samozřejmě ochutnávka pekárenských produktů! Tam jsme navíc "propašovali" matematiku, kdy děti museli kalkulovat, jestli si opravdu můžou koupit i chleba i croissant. Někteří se na chleba skládali ve dvou, někteří si půjčovali (a najednou tu máme i finanční gramostnost). 

Doufám, že aspoň část těch chlebů, které třeťáci kupovali se záminkou, že Vám, rodičům, dají ochutnat, se k Vám opravdu dostala ☺️

21. října 2022

Gulliverova cesta do fantazie v podání třeťáků 🚀

Posílám pár fotek z programu "Gulliverova cesta do fantazie", který jsme navštívili v centru současného umění DOX. 

 

30. září 2022

Co jsme stihli (19.-23.9.)

ČJ

učebnice: 12-13/celá, 14/7-9

pracovní sešit: 9-10/celá

písanka: 4-5/celá

MAT

učebnice: 8/1,2; 9/1,3,4;

pracovní sešit: 8-9/celá; 10/1-4

PRV

učebnice: 10

 

26. září 2022

Co jsme stihli (12.-16.9.)

ČJ

učebnice: 8/11; 9-10/celá

pracovní sešit: 5/celá; 6/7,9; 7/10; 8/celá

čítanka: 6-9

MAT

učebnice: 6-7/celá

pracovní sešit: 6-7/celá (cvičení 3 na straně 7 odevzdávaly děti na známky)

PRV

učebnice: 8,9

pracovní sešit: 6/celá

 

 

16. září 2022

Koumácký úkol 🔍 (dobrovolný)

Pomocí manipulace s vystřiženým rovnostranným trojúhelníkem (ten, který jsme společně stříhali) zjisti, zda jsou vyznačené části trojúhleníku opravdu jejich poloviny.

13. září 2022

Co jsme stihli (5.-9.9.)

ČJ

učebnice: 6/1,2; 7/4,5; 8/9,10
pracovní sešit: 4/celá

MAT

učebnice: 5/1,2,4,5
pracovní sešit: 4/celá, 5/3,4,5

A když už sem píšu, pošlu ještě pár fotek z dnešního slohového cvičení. Téma: PLANETA, jakákoliv. 

9. září 2022

Zabydlování ve třídě 🏠

Sprejovali jsme! 

V rámci zabydlování se ve třídě dostali dneska třeťáci za úkol posprejovat svůj úložný box. 

Posílám fotky jako důkaz.

paní učitelka Kryllová 👩‍🏫

P.S. Zbytky spreje na rukou jdou dolů odlakovačem na nehty. Kdyby bylo potřeba.

7. září 2022

Zpátky ve škole!

Zdravím všechny třeťáky a jejich rodiče 🌸 

První školní den je za námi. Pojďme říct, co nás v nejbližších dnech čeká.

Zítřejší vyučování

Zítra budeme ve škole 4 vyučovací hodiny. Celý den věnujeme pomalému rozkoukávání, organizačním záležitostem, rozdávání učebnic. Ideálně by s sebou měli třeťáci mít obaly ze seznamu pomůcek, abychom do nich učebnice mohli rovnou obalit. 

Příští týden

Od pondělí 5. 9. už bude vyučování probíhat normálně podle rozvrhu. 

Třídní schůzka

Třídní schůzka proběhne v úterý 6.9. od 17.00

Pokud už někteří z Vás vědí, že se nebudou moct účastnit, ozvěte se mi, prosím, na email. Domluvíme se na individuálním setkání. 

 

Paní učitelka Kryllová 👩‍🏫

1. září 2022